TESLİMAT VE İADE

TESLİMAT VE İADE

suhomecollection.com üzerinden yapılan satış işlemleri, "Uzaktan Satışlar" sınıfına girer Satın alınan ürünlerin iadesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmelidir. İade işlemlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi kendisine teslim edildiği anda kargo yetkilisi ile gönderiyi kontrol etmeli, kargo paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun açılması ya da ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan iade etmelidir. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından, ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

Cayma Hakkının Kullanılması

"Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir neden göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden vazgeçme hakkına sahiptir." (Madde 8). Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 15 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

Vazgeçme hakkından faydalanabilmek için ;

İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren 7 günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir. Elektronik ürünlerinde, ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan stickerların ya da suhomecollection.com bandının yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade kabul edilmemektedir.

Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.

Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarda cayma hakkı sözkonusu değildir.

suhomecollection.com'dan, üretici veya ithalatçı firmanın memnuniyet garantili iade ürün alan müşterilerimiz, iadelerini ürünün içinden çıkan "para iade formunu doldurup gerekli evrakları hazırlayarak, varsa firmanın iade merkezine götürecek veya kargo ile gönderecektir." Firmanın iade merkezi belirtilen süre zarfında müşteriye paranın tamamını banka hesabına yatıracaktır.

Ayıplı Malın İadesi: Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na göre, "Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir." (Madde 4).

Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;

Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.

Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.

Ayıplı Mal bildiriminde, servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

İade Süresi: suhomecollection.com, yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde iade eder. Eğer ki mal ayıplı ise ve müşteri de ödemeyi banka havalesi veya eft ile yaptıysa, makbuzu tarafımıza faks veya e-mail ile ulaştırması halinde, havale/eft ücreti de iadeye eklenerek hesabına yatırılır.

Kargo Ücreti: Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ayıplı malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü, karşı ödemeli olarak gönderebilirler. Karşı ödemeli gönderileri, size en yakın ….. Kargo şubesinden yapabilirsiniz. Bu gönderilerde, sözleşme numaramızı belirtmeniz gerekmektedir. Sözleşme numaramız, ……….